Dexketoprofen je djelatna tvar u Enantyumu, moćnom protuupalnom sredstvu i sredstvu za ublažavanje boli, koje se obično koristi za liječenje migrenskih glavobolja i bolova u zubima. Ovaj je lijek dio obitelji NSAID-a, nesteroidnih protuupalnih lijekova poput naproksena ili diklofenaka, tako da imaju vrlo slično djelovanje u tijelu. Ovi lijekovi sprečavaju stvaranje prostaglandina (tvar koju tijelo proizvodi i koja omogućuje upalu, stimulirajući neke živčane završetke koji proizvode bol).
Enantyum se prodaje od 1996. godine, proizvodi ga Laboratorios Menarini SA u Barceloni u Španjolskoj. Među aktivnim sastojcima je dexketoprofen, njegova je prezentacija u tabletama od 25 mg. Međutim, ovaj lijek se također mogu naći u oralne otopine i ampule, ali je njegova uporaba je manje uobičajena, osim potrebe za brzo olakšanje.
Korištenje Enantyuma ili poznatog i kao deksketoprofen vrlo je specifično, odnosno nije poput drugih lijekova koji se primjenjuju kod različitih bolesti, jer ovo nije. Za što se ovo može koristiti:
Mišićno-koštani bol, poput lumbaga ili traume uzrokovane udarcima ili nesrećama.
Bolovi od menstruacije
Zubobolja, kada pacijenta boli zuba.
Postoperativna bol, provodi se kada se izvodi bilo koja ortopedska, ginekološka ili abdominalna operacija.
Prije uzimanja ovog lijeka, osoba bi trebala biti vrlo oprezna ako je alergična ili je ranije patila od alergija. Na isti način bolesti bubrega, jetre ili srca. Treba imati na umu da ako osoba ima moždani udar, treba se posavjetovati sa stručnjakom prije uzimanja enantiuma.
Ostale mjere predostrožnosti koje morate imati na umu prije uzimanja lijeka su da stariji ljudi imaju veći rizik od razvoja ozbiljnijih nuspojava. Ženama s problemima plodnosti preporučuje se da ih ne uzimaju jer to povećava šanse da ne mogu zatrudnjeti.
Neke češće nuspojave koje proizvodi enantium su povraćanje, bolovi u trbuhu i zatvor, iako je mala populacija koja uzima ovaj lijek koji razvija ove simptome.
Tablete biste trebali uzimati s odgovarajućom količinom vode. Tablete uzimajte i s hranom, jer to pomaže smanjiti rizik od štetnih učinaka na želudac ili crijeva. Međutim, u slučaju jake boli, tablete uzimajte natašte; odnosno najmanje 30 minuta prije jela, jer to olakšava lijeku malo brže djelovanje.